niedziela, 25 grudnia 2011

Dieta wątrobowa - mononukleoza

Na blogu powstaje nowy nowy dział (a i do starszych przepisów zjawiają się już modyfikacje) z przepisami pod kątem diety wątrobowej zalecanej w przebiegu mononukleozy zakaźnej. Przyczyn tego stanu rzeczy są jasne, po pierwsze wirus mnie dopadł, a po drugie w internecie jak dotąd nie udało mi się znaleźć żadnych przepisów pod kątem tej diety. Na to co podawano w szpitalu lepiej spuścić zasłonę milczenia (mało, że wstrętne, to wcale nie takie znowu zgodne z zaleceniami diety, które dostałam od lekarza). Stąd widzę zapotrzebowanie na tego typu przepisy u mnie. Mam nadzieję, że pomogę, a przy okazji będę pierwszym testerem.

Choroba:

źródło http://www.2future.pl/web/sw/future-cms/web
                   

Mononukleozę
/images/produkty2f/mikroby/mononukleoza.jpg
   
wywołuje wirus Epsteina-Barr (EBV), przenosi się głównie przez ślinę, ale także kropelkowo, więc niestety można to złapać tak jak i grypę. Na szczęście wiele osób nabywa odporność bezobjawowo poprzez kontakt z wirusem w dzieciństwie. Najczęściej chorują dzieci, nastolatkowie i młodzi dorośli (dzieci w okresie pakowania do buzi wszystkiego bez wyjątku, nastolatkowie w okresie poznawania uroków pierwszych pocałunków ;) oraz ci co mieli pecha i zarazili się jak przeziębieniem - w końcu co za przyjemność ;). W związku z przenoszeniem choroby przez ślinę nazywana jest chorobą pocałunków. Działa wszechstronnie na cały układ chłonny organizmu, to jest na węzły w całym ciele, upośledza pracę wątroby i śledziony, cechuje się długotrwałą wysoką gorączką. Ze względu na brak skutecznych leków przyczynowych, leczona jest objawowo oraz właśnie dietą, która może znacząco przyspieszyć regenerację organizmu. Oczywiście powyższe informacje to żadna wiedza medyczna, a tylko zlepek informacji z internetu, także nie należy się nimi sugerować.

Dieta:
Wskazania diety wątrobowej pozwalają w gruncie rzeczy na normalne jedzenie, nawet bez specjalnego odczucia diety, ponieważ jest różnorodna, bogata w warzywa i owoce, a dozwolona jest naprawdę duża ilość produktów. Z początku może nastręczać trudności ze względu na to, że trzeba nauczyć się co wolo, a czego nie, przy czym informacje w różnych źródłach znacząco się między sobą różnią. Pewnych jest kilka kwestii:
- absolutnie nie wolno korzystać z alkoholu
- nie wolno smażyć na tłuszczu oraz z tłuszczem piec, za to gotowanie, duszenie, gotowanie na parze zalecane
- mięso i ryby wyłącznie chude
- nabiał również chudy (mleko, jogurt odtłuszczony, śmietana do 10%, serki twarogowe chude)
- białka jaj, jajko w całości max. do 3 x w tygodniu i to też przygotowane bez tłuszczu (znalazłam też, że na twardo odpada)
- herbata tylko lurowata, kawa tylko zbożowa (i też lurowata)
- warzywa w dużej ilości, ale z wyłączeniem kapuścianych, cebulowych i strączkowych a także wszelkich ostrych w smaku (rzodkiewka, rzepa)
- owoce obierane, bez gruszek, czereśni

I tak można by wymieniać długo. Niestety w części wpisów materiały są ze sobą sprzeczne np. w kwestii brokułów, w jednych są niedozwolone w innych dozwolone w małych ilościach, zaś na stronach amerykańskich znalazłam, że są zalecane. Podobnie ogórek, u nas odsądzony od czci i wiary na amerykańskich stronach zalecany. Z konieczności temat będę zgłębiać dalej i zamieszczać odpowiednie przepisy i adnotacje. Niech moc będzie z Wami. 

Jeśli ktoś znalazłby jakieś sensowne przepisy dla diety wątrobowej i mononukleozy to proszę podzielić się w komentarzach, chętnie skorzystam.

6 komentarzy:

 1. Smiem watpic w wiarygodnosc "amerykanskich" zrodel. A tak przy okazji diety i amerykanskich dietetykow - znajoma Amerykanka wlasnie zaczela diete, opracowana oczywiscie przez Weight Watchers - codziennie na sniadanie: 3 jajka smazone na oleju. Na lunch: kurczak z rozna. O reszte juz nie smialam dopytywac ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. yummy :D moje wszystkie arterie zatkałyby się natychmiast na sam widok takiej diety. Dlatego też raczej brałam pod uwagę polskie źródła, bo też i te zalecił lekarz, a dr Internet to sobie może...

  OdpowiedzUsuń
 3. ile trwa dieta po mononukleozie ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Do czasu aż wyniki badań wątrobowych nie będą ok. Choć teraz to już pewnie po ptokach z odpowiedzią, no ale może przyda się komuś innemu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Są różne zioła i przyprawy, które wg niektórych źródeł pomagają na wątrobę: ostropest, kurkuma, kocanka, mniszek. Poza tym skoro dieta wątrobowa ma być lekkostrawna, warto używać przypraw wspomagających trawienie, takich jak cząber, kminek czy majeranek. Może z tego powstać ciekawa mieszanka do potraw, ciekawa także dla osób bez problemów z wątrobą.

  OdpowiedzUsuń

Smakowało? - zostaw komentarz :)
Did you like it? - leave a comment :)